You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

O Subotici


Subotica je:

  • Grad secesije
  • Grad privrede
  • Grad dobre hrane
  • Grad na raskršću kultura, veroispovesti i narodnosti
  • Grad rakije i vina sa peska
  • Grad sa prelepim jezerom Palić

Subotica je najseverniji grad Srbije, na 10 kilometara od srpsko - mađarske granice, u srcu Panonske nizije. Zahvaljujući povoljnom geografskom položaju i vrednim žiteljima, kojih ima oko 142.000, Subotica je administrativni, industrijski, tržni, trgovinski, turistički i kulturni centar severno-bačke regije, a ujedno ima dugu i bogatu tradiciju i kulturnu baštinu.  

Poznata je po tome što je je multietnička sredina sa populacijom koju čine predstavnici više od 20 različitih nacionalnosti od kojih su najbrojniji Mađari, Srbi, Hrvati i Bunjevci. U čestim i velikim seobama u ovu vojnu krajinu došli su i mnogi drugi narodi kao što su Nemci, Slovaci, Slovenci, Jevreji, Grci itd. Istovremeno, Subotica je grad u kojem već vekovima u skladnoj zajednici žive ljudi više različitih religija - Katolici, Pravoslavci, Protestanti i drugi. 

U pisanim dokumentima Subotica se prvi put pominje 1391. godine, mada je nesumnjivo da je nastala mnogo ranije jer je dokazano da je regija bila naseljena pre čak 3.000 godina. Prvo zabeleženo ime je Zabadka. Od 1391. godine Subotica je ime menjala više od dvesta puta, a među nekoliko značajnijih su Sent Maria, Maria Teresiopolis, Maria Teresienstadt, Sabadka i Subotica.

Osnivanjem prvih institucija početkom XVIII veka, Subotica se razvija u moderan, srednjoevropski grad. Subotička Gimnazija je osnovana 1747. godine, Muzička škola 1868.  godine, od 1766. godine grad ima starački dom, prva štamparija je počela sa radom 1844. godine, Gradska biblioteka je otvorena 1846. godine, Pozorište je izgrađeno 1854. godine, Palić je postao banja 1845, Prve novine su izdate 1848. godine, Angelo Bianci iz Pečuja je organizovao projekciju prvog filma 1899. godine, Aleksandar Lifka je izgradio prvi bioskop 1910. godine, Ivan Sarić je poleteo u avionu koji je sam napravio 1910. godine, Pravni fakultet je osnovan 1920. godine.

Za manje od dve decenije, krajem XIX i početkom XX veka, Subotica je doživela gotovo neverovatan urbani i industrijski razvoj. Inspirisani secesijom, ahitekte Komor i Jakab, ostavili su trajni otisak na arhitekturu grada. Od tog perioda subotičke i palićke zgrade ukrašavaju se obeležjima znanja i baštine, ornamentima, kovanim gvožđem, bojama i keramikom. 

Izuzetnu vrednost grada čine nepokretna kulturna dobra. Najbolje sačuvane kulturne celine mađarske secesije čini centar grada sa Rajhlovom palatom, Gradskom kućom i Sinagogom.

Kulturni život Subotice je uvek bio bogat, kao što je i danas, sa pozorištem u izgradnji, filharmonijom, mnoštvom galerija, slikarskih kolonija i umetničkih grupa. To je bilo presudno i za stvaranje niza kulturnih manifestacija kao što su Festival Evropskih filmova, Međunarodni festival dečijih pozorišta, Inter-Etno festival, žetelačke svečanosti “Dužijanca”, “Berbanski dani” itd.

Manifestacije, proslave, festivali, parade, svečanosti i koncerti:

VremeDogađaj
21. januar -14. februar Zimski dani vina
Mart Dani savremenog mađarskog filma
1. i 2. Maj Prvomajski festival – Otvaranje letnje sezone
Maj Trenchtown festival- Festival urbane kulture, Međunarodni festival pozorišta za decu, Sv. Urban festival vina
Jun Etnofest festival kulturne baštine, Otvaranje sezone kupanja - Palić
Jul Takmičenje žetelaca Susedska sela, Festival Evropskog filma, Palić Summer trip festival, Festival elektronske muzike - Palić
Avgust Dužijanca - Praznik žetelaca, Interetno festival, Romart festival
Septembar Dan grada Subotice, Zavičajni dani, Berbanski dani, Dani jevrejske baštine
Oktobar Dizajr festival savremene drame pozorišta Deže Kostolanji
Novembar Dani mladog vina, Rakijada, Festival DEZIRE - pozorište Deže Kostolanji
Decembar Božićni-novogodišnji vašar

Subotica - Palić